X

Sırt çantası yerleştirme nasıl yapılmalı? Kampa hazırlık

Sosyal Medyada Bahset

Sırt çantası seyahatinizin uzunluğuna ve kullanım amacınıza göre seçilmelidir. Dağa tırmanırken, trekking yaparken, günlük kullanımınızda ve kısa seyahatlerinizde kullanabileceğiniz çok çeşitli ve fonksiyonel sırt çantası çeşitleri bulunmaktadır. Sırt çantanızı istediğiniz her şeyi yerleştirmek için değil, ihtiyacınız olanları yanınıza almak için planlayarak kullanmanızı öneririz. Sırt çantası ile trekking vb. Doğa sporları yapmayı planlıyorsanız, çantanızın hacmi genellikle 60L-80L arasında olabilir.

Eğer günlük sırt çantası tercih ediyorsanız hacmi 25L-50L arasında olabilir. Sırt çantasına koyulan ürünler dengeli yerleştirilmelidir. Sırt ve omuz kaslarınızın çantanızı taşırken rahat etmesi önemlidir. Yanlış taşıma şekli duruş bozukluğuna da sebep olabilir.Çantanızın içine yerleştirilen hiçbir ürün çanta içinde kaymamalı, hareket etmemeli ve sallanmamalıdır. Böylece yürürken veya trekking gibi dağ sporları yaparken, çantanız kalçanız üstünde sabit durabilir. Sırt çantasını yaparken, eşyalarınızın ve çanta hacmine gore birkaç bölüme ayırmanızı öneririz. En alt bölümde hafif eşyalarınız ( uyku tulumu, hafif giyecekleriniz vb.) yer almalıdır. Bir üst bölümde, orta ağırlıkta eşyalarınız yer almalıdır. (banyoda kullanılacak aksesuarlar, terlikleriniz vb.)  Bu bölüm vücudunuzun daha dengeli taşımasını sağlayacak, sırtınızın alt kısmına gelen bölümdür. Bir üst bölüme ise. tekrar hafif eşyalarınızın yerleştirilmesi önerilmektedir. ( t-shirt, eldiven vb.) Bir bölüm üste ise, en ağır eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz. (Kamp malzemeleriniz, su, elektronik eşyalar, pil, yiyecek vb.) En üst bölüme de, hafif ve daha az arayarak ulaşabileceğiniz eşyalarınızı, aksesuarlarınızı koymalısınız. ( panço, kafa lambası vb.) Aksesuar ceplerinde, anında erişmeniz gereken, anahtar, kalem vb. eşyalarınızın yer alması size kullanımınız açısından kolaylık sağlayacaktır.

Günlük hayatınızda sırt çantası kullandığınızda, eşyalarınızın sırt çantanızda düzgün ve ağırlığı dikkate alınarak yerleşmiş olması, çantanız sırtınızdayken veya omuzunuzdayken ağırlığın eşit dağılmasını sağladığından vücut ergonomisi açısından önemlidir. Sırt çantalarında, kalem, lap top, tablet gibi elektronik eşyalarınız için ayırılan kompartımanlar eşyalarınızı organize biçimde taşımanızı sağlar.Sırt çantalarında bulunan bel kayışları görünüm açısından değil, sırt çantası ağırlığının sırt kaslarına dengeli dağılması için yapılmıştır ve mutlaka kullanılmalıdır. Eğer boyun ağrısı, sırt ağrısı veya omuz ağrısı çekmek istemiyorsanız, kayışları mutlaka belinize bağlamınız önerilmektedir.

E-Bültene Kaydol
Kampanyalarımız hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültene kaydolabilirsiniz
© Copyright 2017 BAGITGO, Tüm hakları saklıdır.